Хмельницька область багата на архітектурні, культурні та природні пам’ятки. А ще там знаходиться одне із наших підприємств — “Агро-Дністер” в Новоушинському районі.  

Старе Місто в Кам’янець-Подільскому

 

Кам’янець-подільська фортеця. Джерело: 7chudes.in.ua

Кам’янець-подільська фортеця. Джерело: 7chudes.in.ua

Кам’янець-Подільский славиться своїм замком, але й крім нього тут є на що подивитись. Старе Місто було визнано одним із Семи чудес України. Тут розташовано близько 200 архітектурних пам’яток, 115 з яких мають державне значення. Стародавні вулички — затишні, тому ними просто приємно прогулятись.

Краєвиди Бакоти

“Подільські Товтри” — це найбільший національний природний парк України, його площа складає понад 2,6 тис. км2. Одна із найкрасивіших місцин знаходиться на дністровському урвищі. Ця територія відома залишками Бакотського печерного монастиря та мальовничими краєвидами.

Набули популярності сплави Дністром, що дозволяють активно відпочити й повноцінно насолодитися природою.

 

Краєвиди Бакоти.

Краєвиди Бакоти. Джерело: igormelika.com.ua

Жванецькі руїни

Сьогодні на горі над Дністром височіє тільки північна вежа колишнього замку. Є залишки ще двох веж і можна розгледіти стіни. Але головна особливість руїн — той краєвид, який відкривається на багато кілометрів: долина річок Дністра, Жванця і Збруча.

Колишній замок було споруджено в XV столітті, через два сторіччя він зазнав серйозних пошкоджень, а потім занепав. В радянські часи руїни активно розбирались і використовувалась як будівельні матеріали.

 

Руїни Жванецького замка

Руїни Жванецького замка. Джерело: stejka.com

Рибний рай в Летичеві

Це поселення відоме своїм рибним базаром. Сюди звозять рибу з усієї України, тому іноді можна почути, що в Летичеві найвідоміший рибний ринок країни. Однак не лише цим може похвалитись місто — тут є й свої пам’ятки: могила Кармалюка та залишки фортеці, яка була збудована Яном Потоцьким у XV столітті.

 

 

Пам'ятник Кармалюку на фоні Летичівського замку

Пам’ятник Кармалюку на фоні руїн Летичівського замку. Джерело: stejka.com

Меджибізький замок

Містечко Меджибіж знаходиться в Летичівському районі. Місцевий замок — одна із найбільших та найдавніших фортифікаційних споруд нашої країни. Перші укріплення з’явились тут ще в XIII столітті, але вони були знищені монголами. В 1362 році князі Коріатовичі розпочали будівництво фортеці. Споруда неодноразово добудовувалась й перебудовувалась поки не набула сучасного вигляду в XVIII сторіччі.  

 

Меджибізький замок

Меджибізький замок. Джерело: azhur.com.ua

Палацово-парковий ансамбль “Самчики”

Історія палацово-паркового ансамблю “Самчики” розпочалась на початку 18 ст., коли Ян Самюель Хоєцький збудував на берегах Случа свій маєток. Згодом ця земля перейшла у власність гайсинського старости Петра Чечеля, який і створює унікальний парк та будує палац. Проектуванням і будівництвом займались польські та ірландські архітектори, а скульптор з Італії створив та оздобив парадний портал.

На парковій площі в 16,6 га налічується близько 170 видів дерев та кущів. Ансамбль знаходиться в Старокостянтинівському районі, і сьогодні тут діє музей-садиба. Добратись сюди можна на таксі з райцентру або на власному авто — автобуси ходять рідко, а 15 кілометрів значна відстань для пішої прогулянки.

 

Палацово-парковий ансамбль “Самчики”

Палацово-парковий ансамбль “Самчики”. Джерело: discoverukraine.com.ua

Старокостянтинівський замок

В Старокостянтинові також є свій замок. Його збудували наприкінці XVI сторіччя князі Острозькі. Містом проходив Чорний шлях, і для захисту від нападу Татарів було вирішено  звести оборонні укріплення. В 1919 році петлюрівська армія значно пошкодила замок, який не відновлений й до теперішнього часу. Попри це, в Старокостянтинові є на що подивитись: добре збереглася частина палацу, башта, Троїцька церква, дзвіниця та в’їзні ворота. Під замком є підвали, які ведуть до річки.  

 

Замок Острозьких

Замок Острозьких. Джерело: thecity.com.ua

Покровська церква в Сутківцях

Ця унікальна оборонна споруда розташована у Ярмолинецькому районі. Вона поєднує в собі фортифікаційну будівлю та храм. Первинно була фортецею, яку у 1476 перебудовано під церкву, а в XVI столітті розписано фресками. В радянські часи храм двічі закривали, і він був недоступний для вірян до кінця 80-х. На початку 90-х років намагання відновити церкву власними силами призвело до того, що було зроблено непрофесійний ремонт і більша частина стародавніх фресок втрачена. Вже в 2000-х проведена професійна реставрація. Сьогодні це храм, що діє.

 

Покровська церква

Покровська церква. Джерело: igotoworld.com

Сатанівська Перлина Хмельниччини

Свої кам’яні руїни замка має й Сатанів. Але це містечко славетне не тільки ними. Тут є й своя Перлина — парк загальнодержавного значення площею 22 га, що прилягає до Збруча. Близько 400 видів дерев та чагарників, різноманітні трав’яні рослини, три джерела мінеральної води і древні руїни фортеці — все це можна побачити в Сатанівській пам’ятці садово-паркового мистецтва.

 

Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва "Сатанівська перлина"

Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва “Сатанівська перлина”. Джерело: tovtry.com

Місто занепалих палаців

Ізяслав — райцентр, який має значний туристичний потенціал. Але мало того, що цей потенціал не використовуються, навпаки — тут зроблено все, щоб відвідувачі не їхали до міста. Одна із найстародавніших пам’яток міста — Фарний костел — перебуває в жахливому стані, а місцеві жителі розбирають його на будматеріали. Схожа ситуація і з палацом князів Сангушків. Костел святого Михайла та монастир бернардинів краще зберігся, але там зараз тюрма —  близько до нього  не підійдеш.  Краща ситуація з Костелом місіонерів — він і добре збережений, і доступний для огляду.

 

sangug

   Палац Санґужків. Джерело: skyscrapercity.com

Дуга Струве

Геодезична дуга Струве — не пам’ятка архітектури і не мальовнича місцина, це транскордонний об’єкт, який включено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У 1816-1865 роках було закладено мережу із 265 триангуляційних пунктів. Вона мала протяжність понад 2820 кілометрів і створювалась з метою визначення форми та розміру планети Земля. В Україні знаходиться близько 50 таких точок, з яких віднайдено та відновлено лише чотири пункти. Три з них розташовані на Хмельниччині: біля сіл Катеринівка, Гвардійське та Баранівка.