Кожного року, 22 січня, українці відзначають День Соборності. Яка історія цього свята та що воно символізує сьогодні?

Історія Соборності

Після ухвалення Української Народної Республіки 17 листопада 1917 року, українці активно почали об’єднуватись — слідом за цим у Львові наступного року створили Українську Народну Раду, а 19 жовтня 1918 утворилась і ЗУНР.

Ці події створили передумови для об’єднання Наддніпрянської України і ЗУНР в єдину державу. Наприкінці 1918 року, у Фастові, представники обох держав підписали  “Передвступний договір”.

Акт Злуки офіційно оголосили українцям 22 січня 1919 року на Софіївській площі.  Однак, перше офіційне святкування відбулось аж через 20 років, у 1939 році, в м. Хусті — столиці тодішньої Карпатської України.  На жаль, він так і залишався простою декларацією і скоро цю дату намагатимуться викорінити з історії вже Радянської України.

“Контрреволюційне свято” УРСР

Після встановлення радянського режиму на українських землях, День Соборності припинили святкувати, а офіційні згадки про нього влада активно знищувала. Ті, хто згадував свято у газетах або на громадських заходах почали називали “контрреволюціонерами”.  

“Живий ланцюг”— головна традиція свята

У 1990 р. українці організували “живий ланцюг” між Києвом, Івано-Франківськом та Львовом. Масове дійство розпочиналося від Центрального народного дому, що у Франківську, і тягнулося аж до Софійської площі Києва. Відтоді ця подія стала символом свята. “Живий ланцюг” зібрав понад 3 млн українців, а ця подія стала однією з наймасовіших акцій у Центральній і Східній Європі.

День Соборності України офіційно почали відзначати з 1999 року після відповідного указу президента Л. Кучми. В цей період почали відновлювати “живі ланцюги”. Упродовж 2008 — 2011 роках у столиці цю традицію відтворювали на мосту Патона, об’єднуючи правий та лівий береги Дніпра.

День Соборності та Свободи України

Під час президентства В.Януковича, День Соборності і День Свободи були скасовані як окремі святкування. Натомість, Президент своїм указом 30 грудня 2011 року започаткував нове свято — День Соборності та Свободи України. Однак після його втечі Уряд відновив святкування обох свят. 

Сьогодні День Соборності — знакове українське свято, яке символізує єдність. Вкрай важливо пам’ятати як важко вона здобувалась, особливо під час війни, яка й донині загрожує суверенітету держави.