Диспетчерську службу “Кусто Агро” було сформовано чотири роки тому. З перших днів її очолив Сергій Дзюмка. Відділ займається моніторингом техніки, яка обладнана GPS-системами. А також її працівники забезпечують кількісно-якісний контроль полів.

У диспетчерській службі працює 3 співробітники: двоє відповідають за GPS-моніторинг, а третій  — за Cropio.

Менеджери поля

У підпорядкуванні Сергія Дзюмки 11 менеджерів полів, які слідкують, щоб якісно виконувалися агротехнічні операції. Вони контролюють пальне, фіксують обсяг виконаних робіт трактористом: кількість обробленої площі, відпрацьованих годин або перевезених тон. Менеджери полів також слідкують за цільовим використанням ТМЦ — заповнюють первинну документацію, списують засоби захисту рослин, насіння, мінеральні добрива.

Системи спостереження знаходяться у центральному офісі ТОВ «Кусто Агро», проте керівник час від часу виїжджає у поле, аби особисто переконатися, що все гаразд. “Менеджери полів працюють цілодобово. На їхні плечі лягає велика відповідальність. Під час виїздів допомагаю їм у розв’язанні виробничих питань”, — розповідає Сергій Дзюмка.

Техніка обладнана датчиками пального, що дає змогу чітко розуміти його витрату на гектар, а також зменшує вірогідність шахрайства. Вона перебуває під постійним наглядом диспетчера. Під час обробітку полів в режимі онлайн контролюються технологічні операції та обсяг виконаних робіт на полях «Кусто Агро». Якщо операцію не завершено чи відбувся заїзд на чуже поле — про це відразу сповіщається керівництво компанії. Також проводиться контроль за пальним: рівень у баку, витрати під час виконання сільськогосподарських робіт (проточний датчик), видача пального з паливозаправника.

Система управління агровиробництвом Cropio

“Кусто Агро” використовує систему управління агровиробництвом Cropio. Інформація про погоду, дані з супутника та моніторинг посівів дозволяють здійснювати прогноз врожайності.

“Cropio — це важливий інструмент у роботі агронома. Система дозволяє прослідкувати розвиток рослин на будь-якому відрізку поля. Також до цієї системи ми під’єднали GPS-моніторинг, що дозволяє в онлайн-режимі, за допомогою мобільного телефону побачити, де знаходиться будь-який трактор. Так само можемо простежити, як розвиваються рослини на полях ТОВ «Кусто Агро». А за потреби агроному завжди доступна необхідна інформація: історія поля, які на ньому проводились роботи, яке використовували насіння, урожайність і т. д. У Cropio автоматично передаються дані зі стаціонарних метеостанцій, внесені дані з агрохімічного аналізу ґрунту (в «Кусто Агро» по всіх полях зроблений агрохімічний аналіз ґрунтів) та дані з пенетрометра (засобу для оцінки твердості ґрунту на різній глибині). За допомогою програми також можна спрогнозувати урожайність по кожній культурі”, — Сергій Дзюмка.

Двічі на місяць агроном проводить фотофіксацію рослин через додаток Cropio у смартфоні. Програма не дасть йому додати фото, якщо знімок робиться не в межах поля. При виявленні шкідників, хвороб, забур’янення рослин фахівець активує функцію “Тривога”, на яку головний агроном зобов’язаний відреагувати протягом 24 годин. Ще одним методом контролю вегетації рослин є дрони, які 4-6 разів на рік облітають кожне поле, що дозволяє оперативно реагувати на ту чи іншу проблему.

Системи точного землеробства

Керівництво компанії впроваджує системи точного землеробства. Одним із заходів була модернізація сівалки Kinze 3600 технологією Precision planting.

Розташування і те, як насіння притискається до ґрунту, має велике значення. Це впливає на проростання і подальший розвиток рослини. Також завдяки цьому було вирішено проблему пропусків.

Цьогоріч диспетчерська служба проводила аналіз посівної кампанії переобладнаною сівалкою. Сівалка автоматично передає інформацію до центрального офісу за кілька хвилин.

Обробіток ґрунту — важливий аспект, тому проводиться онлайн-контроль здійснення цієї  операції. Диспетчер в центральному офісі має можливість відстежувати глибину оранки, дискування, культивації, рихлення.

“Що найважливіше, працівники завжди повні ідей щодо покращення роботи. Приємно, що найцікавіші з них завжди знаходять підтримку у керівництва компанії. Як наслідок, наша техніка постійно оновлюється, а цікаві ідеї втілюються у життя. Про високопрофесійність колективу свідчить і те, що два співробітники нашої служби, Гуць Віктор Володимирович та Бабенко Віталій Михайлович, були переведені на посади директорів підприємств. Кирильчук Павло Олександрович та Мостовенко Вольдемар Віталійович — на посади агронома; Сорочан Віталій Олександрович — в інженерну службу менеджером з постачання”, — Сергій Цюмка.

В подальших планах керівника максимально комп’ютеризувати діяльність «Кусто Агро». Це дозволить полегшити роботу працівникам і підвищити ефективність агровиробництва.

“Переконаний, за комп’ютеризацією — майбутнє. У нас чимало задумів і планів, і ми маємо всі умови, аби вони незабаром побачили світ”, — підсумував Сергій Михайлович.