В агросекторі я вже майже 14 років. Два останніх роки на посаді директора з соціальної роботи в Кусто Агро. До цього я працювала у продовольчій компанії “Зоря Поділля”, яка входить в агрохолдинг “Укрпромінвест”, на посаді заступника директора з кадрових та соціальних питань протягом семи років. Потім мене запросили у Кусто Агро, я розповіла про свої плани та стратегію, і це сподобалося керівництву.
Першим кроком на новій посаді було створення плану заходів по кожному населеному пункту, де ми орендуємо землю. До цього соціальна політика компанії була не системною, перебувала в стадії формування, а соціальні питання взагалі були покладені на директора Кусто Агро Фармінг.
Коли вперше прийшла на роботу, то побачила, що у фахівців із соціальної роботи не облаштовані робочі місця, немає комп’ютерів та іншої техніки. Для того, щоб мотивувати працівників та забезпечити ефективність їх роботи, ми замовили для них корпоративну форму, облаштували кабінети, видали ноутбуки та телефони, підвищили рівень заробітної плати. Це важливий момент, коли працівники розуміють, що компанія про них піклується і підтримує. Через фахівців із соціальної роботи відбувається основний діалог між підприємством та пайовиками, яких ми вважаємо своїми партнерами.
У нас 10 фахівців із соціальної роботи, більшість з яких жінки. Окрім соціальних проектів, вони також займаються і земельними питаннями, наприклад, переукладання договорів оренди та переоформлення спадщини. Загалом, більшу частину свого робочого часу працівники нашого департаменту проводять серед пайовиків. Дуже часто це і робота психолога — старшим людям необхідно щоб їх вислухали, заспокоїли, просто поговорили.

 

photo5390811391528642492
Зараз проходить етап звітних зборів голів сільських та селищних рад, в.о. старост об’єднаних територіальних громад в населених пунктах, в яких ми приймаємо безпосередню участь, звітуємо за проведені заходи соціальної політики за минулий рік, проводимо комунікації з місцевими громадами щодо подальшого партнерства, ділимось та обговорюємо плани на майбутній рік. В ряді сіл нас просять допомогти із будівництвом водогону, в Маркушах – добудувати церкву, яка руйнується, в Любомирівці – відремонтувати фельдшерсько-акушерський пункт, в Байківці – виділити кошти для облаштування в церкві іконостасу, щоб мали змогу проводити богослужіння, в Коростках – допомогти встановити пам’ятник загиблим воїнам-односельчанам. І це не все.
Жителям села недостатньо лише орендної плати. Сьогодні практично кожне підприємство платить ринкову плату за землю, тому щоб отримати прихильність пайовиків треба багато інвестувати в соціальну політику на селі.
Ми запустили вже декілька успішних соціальних проектів. Наприклад, в селі Липно відремонтували дитячий садок, губернатор відмітив його як найкращий в Житомирській області. Це була власна ініціатива, ми побачили в яких умовах знаходиться садочок і розпочали проект. В цьому році компанія забезпечила наші населені пункти в зимовий період технікою для прочистки доріг від снігу. В Новоушицьку районну лікарню було придбано холодильник для зберігання вакцини, також ми допомогли зразковому дитячому фольклорному колективу “Веретенце” із Червоного поїхати в Київ на фестиваль народної творчості, де вони отримали призові місця.
Із представниками влади у нас добре налагоджені відносини, вони намагаються допомагати нам, а ми відкликаємось на їх прохання. Був випадок, коли голова районної ради просив нас допомогти лікарні в місті Стара Котельня, і ми виділили їм 25 тисяч гривень на ремонтні роботи.
Ми не укладаємо договори про соціальне партнерство. Ефективніше проводити соціальні заходи за рахунок власного бюджету. Бюджет нашого департаменту легко порахувати: ми декларуємо 50 гривень з кожного гектару орендованої землі (майже 12000 га), і в межах цієї суми надаємо допомогу. Проте буває так, що виходимо поза бюджет, адже не можемо залишити не закінчений проект.
Крім орендної плати, пайовик отримує додатковий пакет послуг. До нього входять три види матеріальної допомоги, ми компенсуємо за рахунок підприємства витрати по оформленню спадщини, безкоштовно обробляємо 30 соток землі нашою технікою, забезпечуємо селян соломою, надаємо до свят пайовикам продуктові набори.
Найбільша проблема, яку хотілося б вирішити на селі — це робочі місця. В планах на майбутнє ми обговорюємо можливість запровадження міні-проектів щоб зайняти місцеве населення. Так, наприклад, в селі Байківка, введено в експлуатацію млин, пекарню. Реалізація цього проекту дала можливість створити нові робочі місця.
Я впевнена, що наша компанія відрізняється від типових українських агрохолдингів. Наш лозунг – “Повернемо життя в село”. Ми в цьому дуже зацікавлені, адже наш успіх як комерційної компанії, неможливий без хороших механізаторів, доярок, робітників, які є саме жителями сіл. Пайовиків вважаємо не просто орендодавцями, а нашими партнерами.