Вже рік, як я працюю в Кусто на цій посаді. Моя компетенція — все, що пов’язано з тваринництвом і рослинництвом. До цього я був регіональним заступником директора з рослинництва в UkrLandFarming, а ще раніше працював в Мрії і навчався в Європі. Мене знайшов HR Кусто Агро, запропонував кращі умови, зростання і можливість впроваджувати інноваційні агротехнології — і ось я тут.

Мені комфортно працювати, хоча я і прийшов у вже сформований колектив. “Влитись” в роботу було легко — команда хороша, з відмінними працівниками, які “заточені” на високий результат.

Ми активно закуповуємо нову техніку. Фокус робимо на “середній клас” тракторів, адже логістика великогабаритних машин з потужністю 500 к.с. і вище — справа затратна. До того ж, у нас в основному невеликі масиви полів.

Сьогодні наш парк техніки — це трактора від John Deere, посівні комплекси Pottinger, обприскувачі Case IH та розкидачі добрив від німецького виробника Amazone.

Застосовуємо плужну технологію обробки землі. У минулому році, рішення перейти на класику принесло нам позитивні результати по кожній з культур. Маємо досвід роботи з No-Till, але результати були не дуже.

План на майбутнє — мінімум 10% площ під органікою. Ми уклали договір з українською компанією Органік Стандарт, вона проводить сертифікацію земель і культур, видає міжнародні сертифікати відповідності для органічної продукції. Сьогодні, органіка — це не лише висока ціна, але й непогана можливість вирішити проблему великих витрат на ЗЗР та мінеральні добрива.

Наш пул органічних культур — горох, овес, гірчиця і соя. Цього року частина врожаю вже буде отримана з сертифікованих полів, а для інших повинно пройти мінімум три роки після останнього внесення ЗЗР та мінеральних добрив. Лише тоді такі землі будуть придатні для органічного землеробства.

Частину органічної продукції відправимо на експорт, частину продамо в Україні — все будемо дивитись на попит та ціни. В Україні плануємо працювати з виробниками дитячого харчування, а також продавати продукцію в чистому вигляді. Через два роки маємо амбіції дійти до 1 000 га органічного виробництва.

Потенціал ринку органічних продуктів в Україні — величезний. Цей європейський тренд вже почав потихеньку доходити і до нашої країни, і ми звичайно ж будемо переймати успішний досвід Європи.

У тваринництві зараз фокус на виробництві молока. М’ясні породи не тримаємо — площа і обсяги ферми поки не дозволяють, а молодих бичків продаємо населенню. При будівництві нової ферми питання м’ясних порід ВРХ буде підніматися, але поки говорити про це рано. Щодо успіхів у виробництві молока, то на сьогодні маємо 290 дійних корів, а надої приблизно на рівні 14,5 л на одну корову.

Нову молочну ферму плануємо на 600 голів. Це буде ферма з безприв’язною системою утримання корів, молочним залом і системою доїння паралельного типу. Зараз розглядаємо двох виробників для покупки устаткування — DeLaval і Westfalia. Це буде наш пілотний проект, і якщо все вийде, будемо обов’язково розширятись.

Якісне молоко екстра класу —  це те, на чому сьогодні можна заробити. Багато хто тепер вирізає корів, як населення так і великі виробники. Ну що ж — в такому випадку попит на хороше молоко з боку переробників буде тільки рости. Плюс не варто забувати, що молочні ферми дають багато робочих місць для жителів сіл, тому лише питаннями рентабельності це не можна вирішувати.

На даний момент корови отримують єдиний корм — це силос з домішками сінажу, сіна і грубих кормів. Поки готуємо його вручну, в планах купівля сучасного роздавача кормів. Вже тільки це, плюс новий доїльний зал дозволять підвищити молочну продуктивність нашого молочного стада в до двох разів.

Коров’ячий гній — відмінне органічне добриво. Використовуємо його на невеликій площі, але завдяки такому рішенню врожайність кукурудзи вже збільшилася до 13 т/га.

Ми багато інвестували в системи точного землеробства — це супутниковий моніторинг, дрони, GPS-трекери на техніці. Стараємося впроваджувати все більше сучасних рішень на підприємстві. Це ті інвестиції, які окуповуються дуже швидко.

У мене амбітні плани щодо земельного банку, але ми поки що зосередилися на підвищенні ефективності того, що маємо. Коли максимально підвищимо рівень результативності існуючих полів, коли реалізуємо всі наші плани в тваринництві, тоді вже й будемо думати щодо розширення земельного банку.

В цілому, 2016 рік був дуже хорошим для компанії. Ми закупили багато нової техніки, врожайність майже по всіх культурах перевищила минулорічну. Не маю права говорити про фінанси, але в цьому році показники також були хорошими.

Вважаю, що агропотенціал України ще не до кінця розкритий. У багатьох господарств, які оснащені сучасною технікою продуктивність набагато вище, і так як більшість аграріїв лише проходять етап переозброєння техніки, то з часом Україна зможе показати значно вищу результативність в агросекторі.