Сьогодні в нашій регулярній рубриці “Географія Kusto Agro” ми підготували цікаві факти про село Грушківці Калинівського району Вінницької області.

Факт 1. Село Грушківці знаходиться на відстані 9 кілометрів від районного центру і 5 кілометрів від залізничної станції Холонівська.

Факт 2. 256 м — висота над рівнем моря, на якій розташоване село.

Факт 3. Грушківці поділяються на дві частини річкою Постолова, яка впадає в Південний Буг.

Факт 4. В письмових джерелах перша згадка про село датується 1704 роком.

Факт 5. Перші поселення на місці, де розташовується село Грушківці, були ще в ХІ – ХІІ століттях. На південній околиці села знаходилось слов’янське Городище. Також було трипільське поселення, воно займало західну частину мису, що виступає в долину ріки Постолова.

Факт 6. Перша назва населеного пункту — Голяки.

Факт 7. Колись неподалік від села була монголо-татарська поштова станція, яка називались “ям”.

Так вважає місцевий дослідник Василь Мороз. На цих станціях утримувались розгінні коні, також це було місце для відпочинку гінців, де вони могли поміняти коней та продовжити свій шлях.

Дослідник знайшов в лісі біля Грушківців невеличку галявину неправильної круглої форми, обгороджену земляним валом. Щоправда, частоколу там вже не було. Кажуть, його свого часу використали для будівництва панського маєтку. А ось три ями, де, на його переконання, жили полонені, видно і досі.

«На полонених не було одежі, а лише шкури тварин на голе тіло. Після 1241 року, коли військо Батия повернулося в Монголію, залишилися полонені, яких називали “голяки”. Вони, на мою думку, й заснували село», —  висловив версію походження першої назви села Василь Мороз.

Факт 8. Станом на 1885 рік у селі налічувалось 93 дворових господарства і мешкало 576 осіб. Були православна церква, постоялий будинок, 2 водяних млини та винокурний завод. Вже за 7 років кількість населення перевищила  800 осіб. Дані за переписом 1892 року вказують, що в селі проживали  802 мешканці (383 чоловічої статі та 419 — жіночої). Більшість з яких були православної віри.

Факт 9. За останніми офіційними даними в селі Грушківці мешкає 985 осіб.