Ми підготували черговий матеріал рубрики “Географія Кусто”. Продовжуємо мандрувати Житомирщиною, і сьогодні розповімо про село Велика Волиця. Воно знаходиться у Любарському районі, і як кожне поселення, має свої особливості.

Факт 1. Перша письмова згадка про село належить до 1593  року.

Факт 2. Як виникла назва населеного пункту достеменно невідомо. Але існує переказ, за яким начебто спочатку виникли такі села, як Мотовилівка та Березівка, а  землі між ними деякий час були вільними і там виникло поселення значно пізніше. Від слова “вольний” і походить назва села Велика Волиця.

За наявними переказами перші жителі поселились на правому березі Караньки, теперішня назва річки — Таранька.

Факт 3. Село Велика Волиця розташоване за 18 км на південний захід від районного  центру селища Любар та за 44 км від залізничної станції Печанівка.

Факт 4. На заході і північному сході землі села межують із землями села Березівка, а  на південний захід із землями села Бичева.

Факт 5. Максимальні висотні відмітки на території села не перевищують 300 метрів над  рівнем моря. Гідрологічна сітка  на території Великої Волиці розвинена слабо. В центральній частині села в напрямі з  південного сходу на північний захід протікає невеличка  річка Таранька, яка впадає в річку Случ.

Факт 6. На території села є чотири ставки. На початку 90-х років минулого століття два з них висушені.

Факт 7. Найбільшу площу займають ґрунти — чорноземи.

Факт 8. Жителі населеного пункту були кріпаками поміщика Ромера. Життя їх було таким же безрадісним, як і життя усіх українських селян-кріпаків.

Факт 9. В 1896 році в селі відкрита школа. Відвідувало школу 50-70 дітей. Займалась з учнями дочка сільського попа Юлія Володимирівна Колединська, а закон божий щосереди і щоп’ятниці викладав її батько Володимир Йосипович Колединський.

Факт 10. В селі  панувала майже повна неграмотність. В 1907  році у Великій Волиці мешкало 84 малограмотні особи, серед них 74 чоловіка та 10 жінок.

Факт 11. На  вісім сіл Мотовилівської  волості був лише один фельдшер.

Факт 12. Населення Великої Волиці становить  793 особи. На території сільської ради проживає 618 осіб працездатного населення, 175 пенсіонерів, 11 учасників війни, 2 учасники бойових дій, 53 дітей війни, 2 ліквідатори Чорнобильської АЕС, 12 учасників АТО, 17 багатодітних сімей, в яких виховується 61 дитина. 21 багатодітній матері присвоєно звання «Мати – героїня».

І на завершення деякі важливі дати в розвитку інфраструктури села Велика Волиця

У 1957 році у Великій Волиці завершили радіофікацію, а в 1959 — електрифікували село.

У 1958 році побудовано приміщення сільської ради, яке згодом було передано місцевій лікарні.

У 1960 році побудовано приміщення з кабінетами терапевта, зубного лікаря та амбулаторії.

У 1961 році збудовано сільський будинок культури.

У 1962 році побудовано цегляний корівник і було встановлено водонапірну башту.

У 1963 році з’явилось додаткове приміщення з двома класними кімнатами на 60 учнівських місць. В цьому ж році з’явилась перша телевізійна точка.

У 1985 році у місцевому колгоспі побудовано сушарку, два приміщення для зберігання зерна, комору для продуктів, навіс для сільськогосподарських машин, столову, відремонтовано пилораму. Того ж року почали будувати триповерхове приміщення лікарні, двоповерхову адміністративну будівлю, приміщення промислового і продуктового магазинів та розпочато газифікацію села.

У 2009 році розпочато будівництво водопроводу.

У 2010 році проведено капітальний ремонт СЛА з встановленням електроопалення, біля будинку культури встановлено бетонну огорожу.