Гірчиця однорічна рослина, яку використовують для виготовлення масла або як сидерат. Всього є 3 види гірчиці: жовта, біла та чорна.

У насінні гірчиці жовтої міститься 45-47% жирної олії, в білій 30-40%, у чорній 24-41%. Крім того, в них є протеїн (25-32%) та ефірна олія (0,1-1,7%).

Столову гірчицю та гірчичники виготовляють з макухи гірчиці жовтої, а гірчичне масло застосовується для змащування двигунів і виробництва біодизеля.

Гірчиця та гірчичне масло використовуються в багатьох галузях виробництва:

  • машинобудування;
  • харчова;
  • кормова;
  • косметична;
  • фармацевтична.

Гірчиця відомий медонос, тому поруч з гірчичними полями часто ставлять пасіки. В середньому, з 1 га квітучої гірчиці можна зібрати до 100 кг меду.

Ринок гірчиці в Україні

Гірчиця нішева культура та її частка в загальній площі посівів не перевищує 1%, хоча маржинальність культури вище 100%.

У 2017 році гірчицею було засіяно 40 тис. га це на 9,5% менше, ніж у 2016. Згідно з даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, у 2017 в Україні зібрали 40 тис. тонн врожаю гірчиці. Україна входить у ТОП-5 світових виробників гірчиці, поряд з Канадою, Непалом, Росією, М’янмою. Експорт гірчичного масла у 2018 виріс на 98,3%.

Експорт насіння гірчиці в серпні-жовтні 2018 року склав 5,9 тис. тонн, це на 32% менше, ніж у минулому році. Найбільші імпортери Німеччина (41%) та Угорщина (23%).

Вирощування гірчиці

Найкраще гірчицю чергувати з озимою пшеницею, ярим ячменем та зернобобовими культурами. Для рослини погано підходять піщані ґрунти, а кислотність повинна бути в межах рН 6,6-7,2.

Переваги використання гірчиці як сидерату для висаджування в міжряддях плодових дерев та польових культур:

  • розвинена коренева система робить гірчицю хорошим розпушувачем ґрунту та сприяє аерації;
  • великий обсяг зеленої маси  200-300 ц/га, яка стає відмінним добривом для ґрунту;
  • допомагає позбутися таких шкідників, як нематода, плодожерка, дротяники.

Гірчицю висаджують восени або навесні на відстані 10-15 см (рядовий) або 45 см (широкорядний) на 3-4 см в глибину ґрунту.

Норма висівання гірчиці 1,5-2 млн шт./га для рядового висіву та 0,8-1 млн шт./га — для широкорядного. Насіння необхідно обробити від хвороб та шкідників.

Вегетаційний період у гірчиці 65-90 днів, сходи з’являються через тиждень, а цвітіння починається через 30-40 днів після посіву. З рекомендованих способів обробітку ґрунту: прикочування, культивація та боронування.

Культурі необхідні фосфорні добрива та велика кількість вологи, особливо в період цвітіння та дозрівання плодів.

Гірчиця страждає від таких шкідників, як пильщик, листоїд, плоскуха звичайна, суріпиця. Микола Слісарчук, Інститут землеробства НААН, радить використовувати гербіциди проти дводольних та злакових бур’янів.

Вирощування гірчиці вигідне як для чергування з пшеницею або ячменем, так і для поступової експансії на ринок нішевих олійних культур. Попит на європейських ринках оцінюється приблизно в 170 тис. тонн, а підвищення попиту на біопаливо, екопродукцію в косметичній та фармацевтичній сфері стимулює зростання виробництва культури.