Про основні проблеми логістики зернових розповідала на українському зерновому форумі Марина Семененко, заступник генерального директора з логістики компанії “Кусто Трейдинг і Логістика”.

Український зерновий форум — спеціалізований захід для агровиробників і переробників зернових, в якому обговорювали найбільш актуальні теми та проблеми аграріїв: перевезення з поля на елеватор, безпеку, моніторинг і контроль вантажів, елеваторів та інноваційного обладнання, зберігання та переробку зернових, пошук ринків збуту. 

Напрями діяльності “Кусто Агро”

“Кусто Агро” виробляє та реалізує рослинну продукцію, використовуючи інноваційні технології, сучасну техніку для задоволення потреб як національного, так і зовнішніх ринків. Компанія активно розвивається у рослинництві, тваринництві, логістиці та трейдингу.

Наша ціль як будь-якого агрохолдингу – це розвиток та прибуток, основний з якого компанія отримує від експорту зернових та укладення успішних контрактів.

У “Кусто” понад 30% експортних контрактів укладаються на форвардних умовах. Щоб зрозуміти маржинальність (прибуток) контракту, проводяться відповідні прорахунки та формуються плани на наступний рік, і основна затратна частина – це постачання зерна. Тому дуже важливо мати простежуваність і передбачуваність щодо питань логістики.

Інвестиції в логістику “Кусто Агро”

Компанія “Кусто Агро”, як і решта малих та середніх виробників, зіштовхнулась із проблемою перевезення зернових, а саме своєчасного вивезення продукції з елеваторів. Щоб покращити логістику зернових, керівництво агрохолдингу почало інвестувати кошти в логістику і вже сьогодні закупило 70 вагонів-зерновозів.

Враховуючи збільшення виробництва зерна та підвищення експорту, сьогодні надзвичайно важливо впровадити рішення для логістики. Основне навантаження з перевезення зернових  — біля 70% — припадає на залізницю, і тут виникає низка проблем.

Тарифна політика

Кожного року саме в активний сезон відвантаження компанія спостерігає “зміни правил гри” від монополіста залізничних перевезень “Укрзалізниці”. У цьому спектрі серед основних проблем Марина Семененко виокремила непрогнозовану тарифну політику. 

Адже щосезону “Укрзалізниця” вносить нову цінову політику та умови розподілення й подачі вагонів. Відповідно, агровиробник не може передбачити можливий прибуток, оскільки левова частка коштів йде на доставку товару до порту.

“Загалом за останні два роки вартість логістики виросла практично вдвічі. Ми вкладаємо значні витрати на логістику, а в результаті отримуємо низьку якість транспортного обслуговування”, — говорить Марина.

Планування логістики

Маршрутизація — не менш важлива проблема. Є відправлення, які не рухаються згідно з договором про перевезення вантажів. Як наслідок: уповільнення руху товару, неможливість чітко планувати логістику та виконувати контракти. Серед важливих проблем  і нестача локомотивів.

Подача вагонів на елеватор та забирання іноді відбувається лише раз на добу. Крім того, 40% залізничного покриття потребує термінового ремонту. Прогнозують, що у 2025 році ця цифра зросте до 65%. Це призведе до значного зменшення швидкості руху та створить можливість сходження поїздів із рейсів.

Станом на початок 2019 року закрили 3,46 тис. ділянок залізниці, загальна протяжність яких складає 1857 км. Головною причиною цього стала зношеність рейок та їхній поганий технічний стан.

Сьогодні для збільшення експорту зернових вантажів потрібно не лише вдосконалювати логістику перевезень, а й розвивати інфраструктуру: будувати нові ефективні елеватори, збільшувати пропускну спроможність припортових та прикордонних станцій.