Як відзначають це свято та яких традицій та обрядів дотримуються у цей день?

22 березня — саме в цей день відзначається світле свято Науриз, що знаменує собою не тільки весняне рівнодення, а й оновлення природи. У Казахстані це свято символізує родючість, дружбу та любов. 

Науриз не тільки державне свято Казахстану, але і визнане ООН як міжнародне свято. Його відзначають у всіх країнах Середньої Азії, а також в Грузії, Індії, Ірані, Китаї, Туреччині та багатьох інших країнах по всьому світу.

Як одягатись у це свято?

У цей день люди одягаються святоково, відвідують рідних і близьких, щоб висловити добрі побажання. Для східних народів Науриз все одно, що Новий Рік, адже обидва свята вважаються вісниками нового життя. 

Які страви готують у цей день та як їх подавати?

Неодмінною в Науриз вважається наявність на кожному святковому столі традиційної страви — Науриз-коже. Казахи вважають, що в свято Науриз потрібно досита наїстися цією стравою, і тоді рік пройде в достатку. 

Науриз-коже — це ситний наваристий суп, який готується з семи інгредієнтів: м’яса, води, борошна, олії, пшениці (можна замінити рисом або кукурудзою), солі і молока. Кожен компонент страви символізує одне із семи життєвих початків: зростання, удачу, щастя, багатство, здоров’я, мудрість і заступництво небес. 

Особливе значення в святкуванні Науриза має число сім — сім інгредієнтів в Науриз-коже, який потім розливають в сім чаш і ставлять перед мудрими старцями-аксакалами. Сім гостей в свій будинок повинен запросити кожен, а також обов’язково самому побувати в семи будинках.

Які напої прийнято вживати на весняне рівнодення?

П’ють в свято Науриз кумис — кисломолочний напій, приготований з кобилячого молока. Традиційно в цей день вітають словами “Коктем туди!”. 

Які заходи та обряди проводять?

У Науриз проходять імпровізовані змагання поетів-дотепників, яких в Казахстані називають акин; свято не обходиться без національних змагань, серед яких народна боротьба “казакша курес”, гра на логіку під назвою “Тогуз кумалак” і звичайно ж кінні ігри “киз-куу” і “байга”. 

Інша старовинна традиція святкування Науризу, шанована і по сей день, називається “алтибакан” — дівчата і хлопці збираються разом, щоб поспілкуватися і покататися на гойдалках.