Вирощування зерна – це традиційний для українців вид землеробства. Якщо деякі країни мають своє чорне золото – нафту, то Україна – це житниця світу.

Часи змінюються – розвиваються технології, вимоги споживачів стають іншими. Сьогодні вже мало просто виростити зерно. Необхідно його правильно обробити, зберегти, не втративши якості, і доставити до споживача. Перефразовуючи відоме прислів’я можна сказати: «Не той хліб, що у полі, а той, що на елеваторі».

Елеватори стають основною ланкою, від якої залежить репутація нашого зерна далеко за кордоном. Таку відповідальність несе й ТОВ Елеваторна компанія «Кусто Агро». Про це підприємство ми поговоримо з генеральним директором Діаною Петрівною Телевань.

У кабінеті Діани Петрівни багато сертифікатів і дипломів. На почесному місці – Сертифікат про закінчення академії бізнесу, Диплом від групи компанії «Кусто Агро» (її як керівника занесено до Золотого фонду компанії), Подяка від акціонерів.

Елеваторна компанія «Кусто Агро» має три структурних підрозділи: елеватор Козятин, елеватор Жмеринка та елеватор Росоша. В центральному офісі міста Вінниці працює 10 співробітників. Вони забезпечують надійну підтримку підрозділам, за які відповідають.

Діана Петрівна Телевань – людина обізнана в аграрному бізнесі, яка не лише теоретично, а й практично знає про весь шлях хліба від колоска у полі – до паляниці на нашому столі.

«Робота на елеваторі складна та відповідальна, адже зерно – це ніби живий організм, з яким слід вміло працювати. Його потрібно правильно збирати, зберігати і відвантажувати», – говорить керівник.

В нашій розмові Діана Петрівна розповість про специфіку роботи елеваторів в поточному році, про своїх колег, про завдання та випробування, які проходять кожного дня та про плани на майбутнє.

У битві за урожай

– Першочергове завдання елеватора полягає не лише в належному прийнятті зерна, а й в якісній доробці та відвантаженні урожаю, – розповідає Діана Петрівна. – Зазначу, цей рік специфічний та нелегкий для всіх елеваторів – зерно пізньої групи приходить досить вологим.

Крім того, зернові пізньої групи та бобові дозріли майже одночасно. Ми ще не досушили соняшник, коли на елеватори почали привозити сою й кукурудзу. Зрозуміло: господарі хочуть швидко забрати урожай із поля, а ми хочемо надати свої послуги якісно. Технологія доробки зерна з метою збереження його якісних показників вимагає сушіння при низьких температурах. А це більше часу, уваги та ресурсів. Але ми завжди стараємося виконувати свої зобов’язання оперативно та ефективно, адже це запорука успіху.

З кожним роком своє зерно нам довіряють все більше і більше компаній. Неподалік працюють інші елеватори, які надають такі ж послуги. Здорова конкуренція спонукає працювати на найвищому рівні. Тільки так можна досягти авторитету на ринку і привернути до себе увагу. І в нас це виходить. Ми маємо своїх постійних клієнтів, які, минаючи інші елеватори, везуть урожай саме до нас.

Окрім природних чинників, що безпосередньо вплинули на специфіку роботи елеваторів в цьому році, також відбулися значні зміни в нормативних документах, що регулюють діяльність елеваторів та якісні показники зерна. Зокрема, ми приймаємо зерно від поклажодавців за чинними в нашій країні ДСТУ, а відвантажувати маємо за вимогами до якості в експортних контрактах, що зазвичай відмінні від наших норм. Лабораторії та технолог в поточному році ще з більшою скрупульозністю проводять аналізи та слідкують за вимогами. На їхніх плечах – наша репутація, і вони жодного разу не підвели.

Кожен зможе підтвердити, що рік для всіх наших колег в елеваторному бізнесу важкий, але й продуктивний. Наша компанія здійснила вже понад два оборота та перевиконала поставлені завдання за операційними та фінансовими показниками.

Враховуючи високі показники вологості зерна та значні об’єми, елеватори переповнені. Всі ємкості на наших елеваторах в Козятині, Жмеринці і Росоші завчасно були законтрактовані поклажодавцями. Коли  зерно сухе,  його продають зі складів. А коли рік такий, як цей, то кожен господарник хоче давати йому раду на елеваторі. Воно й зрозуміло – одна справа реалізовувати зерно наприкінці року, і зовсім інша – в період збору урожаю, адже у кінці року ціни, як правило, зростають.

Наша компанія нікому не відмовляє і приймає все зерно, яке нам везуть поклажодавці. Ми запровадили технологію пакування в полімерні мішки. Ця технологія дозволяє приймати та якісно зберігати зерно, навіть якщо всі ємності вже заповнені.

Найголовніше – це люди

Успішні операційні та фінансові показники, яких наша компанія досягла в цьому році – це результат цілодобової роботи в три зміни кожного працівника на елеваторі та надійна підтримка процесів центральним офісом.

Зауважу, що для мене найголовніше – це люди, з якими я працюю. На елеваторі велику роль відіграє вміння працювати у команді. Я не бачила жодного керівника, який може зробити щось сам без колективу. Наш колектив – це високопрофесійна команда, яка сьогодні шляхом синергії дає хороші результати.  Елеваторна компанія – це 100 колег, кожен з яких викладається на повну силу з метою досягнення високих результатів роботи всієї компанії. Ми ніде не зупинилися, не збилися. Якщо колективи елеваторів на місцях прикладають максимум зусиль для виконання поставлених операційних завдань, то центральний офіс завжди тримає всі процеси під контролем. Це неначе сервер, в який зливається вся інформація, обробляється, зберігається, а при відповідному запиті – генерується відповідь.

Я пишаюся кожним працівником і вдячна їм за роботу. Також слова вдячності їм висловлюють акціонери. Знаю, що колектив у свою чергу цінує підтримку та соціальну політику власників. Нас можна порівняти з великою родиною, у якій знають проблему кожного і допомагають.

Звичайно не все залежить від нас. Всі наші плани напряму залежать від залізниці. Ми цього року не добрали багато зерна тільки через те, що не змогли б відвантажити його. Це загальноукраїнська проблема і від неї потерпають всі елеваторні компанії. Адже елеватор – це проміжна ланка між польовою компанією і трейдингом.  Уже сьогодні вихід для нашої компанії знайдений. За підтримки акціонерів наш партнер ТОВ «Кусто Лоджистикс» закупив нові вагони, за допомогою яких буде відвантажуватися власне зерно групи, а також зерно інших поклажодавців.

Відпочивати немає часу. Для елеваторів закінчення збору урожаю – це тільки 50 % роботи. Після того, як завершується процес приймання, починається розвантаження елеваторів. А в поточному році значна кількість зерна зберігається в полімерних мішках. Отож, у планах першочергово все розвантажити, сформувати партії, закрити експортні контракти, працювати за новітніми технологіями, впроваджувати використання альтернативних видів палива.

Наша компанія працює згідно з бюджетним плануванням, тому завжди намагається ефективно оптимізувати витрати. Акціонери зацікавлені в ефективному та дбайливому використанні природних ресурсів країни, в якій працює бізнес. Вони зі своєї сторони завжди підтримують та створюють необхідні умови роботи компанії та комфортні умови роботи кожного працівника. Наші акціонери вміють «слухати» та «чують», тому що компанія має далекоглядні плани розвитку.