Про ефективні методи та технології, що допоможуть якісно підготувати ґрунт до зимівлі, розповів Олег Харчук, головний агроном СТОВ “Ліщинське”.

Визначити культуру та підготувати техніку

Щоб покращити родючість та структуру ґрунту і при цьому зекономити ресурси, агровиробнику потрібно диференційовано проводити його обробіток. Однак спочатку потрібно визначитись із культурою, яку планується посадити на полі.

Кожна рослина потребує індивідуального підходу. До прикладу, кукурудза, в якої основна маса коренів перебуває у шарі ґрунту 30-60 см, потребує максимального розпушування. Тоді корінь проникає глибоко та споживає необхідну кількість поживних речовин і води.

Чи не найголовніша проблема — це ущільнення ґрунту, яке утворюється в результаті об’їзду великогабаритних тракторів. Щоб зменшити навантаження на ґрунт, потрібно використовувати систему здвоєних коліс.

Дане рішення дозволяє більш рівномірно розподіляти вагу на дальні колеса, що в результаті зменшує тиск на ґрунт під час проїзду. Також це підвищить продуктивність та вантажопідйомність техніки шляхом зменшення пробуксовки коліс.

Якщо в агровиробника є можливість удосконалити парк техніки, йому варто закупити трактори на гусеничному ходу, після проходу якого ущільнення ґрунту буде найменшим.

Мінеральні добрива: основні принципи внесення

Як показує практика, найефективніше вносити складні добрива з хорошою розчинністю в ґрунті під час посіву разом із насінням. Потрібно враховувати специфіку посівних комплексів. Посівні агрегати сучасних виробників майже всі оснащені сошниками для внесення добрив.

Рекомендується не допускати зіткнення насіння з добривами, а розділяти невеликим прошарком ґрунту, тому сошники у процесі посіву розміщують гранули добрив нижче висіву насіння на 3-4 см.

Як обробляє поля СТОВ “Ліщинське”

СТОВ “Ліщинське” проводить глибоку оранку з перевертанням пласту на глибину 28-32 см. Перед обробкою вимірюється щільність ґрунту. Спеціальний прилад дозволяє визначити, на яких ділянках є ущільнення, тобто де знаходиться шар плужної підошви, і тоді коректується глибина ґрунту.

“Плуги використовуємо марки Lemken Diamant 11. Глибоку оранку здійснювали під ярі культури: кукурудза, соя. Під посів озимої пшениці провели глибоке рихлення агрегатом Quivogne на 35-40 см глибини. Тут також проаналізували всі ґрунти за допомогою пенетрометра, і всі дані занесли до інформаційно-аналітичної системи Cropio.

Також в цьому році поставили датчики вимірювання глибини оранки й рихлення. За допомогою системи Cropio оператор на комп’ютері може визначати точну глибину обробітку ґрунту”, — підсумував Олег Харчук.