Понад 90% українського експорту сільськогосподарських культур йде через морські порти. У січні 2019 вони пропустили вантажів на 3,4% (362 тис. тонн) більше, ніж у січні минулого року.

Порти, що показали найбільше зростання вантажоперевезень у 2018:

У 2018 обсяг транспортування зерна через порти збільшився більш ніж на 21% (665 тис. тонн). Основні порти, через які йде експорт зернових культур в Україні:

Переваги морського транспортування сільгосппродукції

Близько 80% вантажоперевезень за обсягом здійснюється через море, а за грошовим оборотом у світовій торгівлі — понад 70%. Морська логістика універсальний спосіб перевезення об’ємних вантажів, що надає їй ряд переваг.

Внутрішня транспортна логістика в Україні орієнтована на експорт морськими шляхами, в тому числі ж/д та автомобільне сполучення, а також річковий транспорт.

У терміналах морських портів знаходяться основні потужності зберігання. Зараз в Україні активно будуються та модернізуються нові портові термінали для сільськогосподарських культур. У 2019 планується закінчити 5 великих проектів, пов’язаних зі збільшенням пропускної спроможності морських портів:

  • реконструкція причалу 1-з в Одеському морському порту та будівництво нового зернового терміналу компаніями “Бруклін-Київ” і Louis Dreyfus;
  • реконструкція причалу №4 в Маріупольському морському торговельному порту та відкриття 1 черги зернового термінала;
  • будівництво причалу №8 в Миколаївському морському порту;
  • реконструкція підхідного каналу в морському торговельному порту “Чорноморськ” для розширення вантажообігу компаній;
  • днопоглиблення, реконструкція підхідного каналу та підходів до причалів № 5 та 6 в морському торговельному порту “Южний”.

У найближчі роки морська логістика України буде розвиватися в таких напрямках:

  • інтеграція 8-ми українських портів у TEN-T, європейську мережу транспортних коридорів для з’єднання євразійського континенту;
  • залучення інвестицій на основі договорів про концесію;
  • скасування та скорочення портових зборів і відрахувань.

Недоліки транспортування сільськогосподарської продукції морем

У 2018 було експортовано 41,7 млн ​​тонн зернових, а загальний збір склав 70,1 млн т. У 2017 було експортовано 39,4 млн тонн зернових, а загальний збір склав 62 млн тонн.

Виробництво зернових з 2017 по 2018 зросло на 12,7%, виробничі потужності зберігання — всього на 7,3%. Якщо не вдасться збільшити темпи нарощування потужностей, в майбутньому морська логістика зіткнеться з кризою, пов’язаною з їхньою нестачею в портах.

Ще один недолік морської логістики монополія міжнародних лінійних перевізників, які, об’єднавшись, диктують ціни та умови на ринку. Після скорочення імпорту морські перевізники зменшили розмір рейсових судів в Україну та кількість місць під українські контейнери.

Через завантаженість у контейнерних перевезеннях контейнер та місце необхідно бронювати за місяць, що також створює труднощі для агробізнесу.

Морські перевезення сільськогосподарських культур найпопулярніший вид транспортування. Держава та великі агропідприємства спільно працюють над планом та інвестують у модернізацію портів і збільшення потужностей зберігання зернових. Водночас існує ряд проблем з міжнародними лініями перевезень.