Ріпак однорічна рослина з сімейства Капустяні, з якої роблять ріпакову олію. Насіння рослини містить до 48-52% олії.

Ріпакова олія  — одна з найпопулярніших у світі

Ріпакова олія за обсягами виробництва займає третє місце після пальмової та соєвої. Її традиційно використовують у їжі, а також для виготовлення біопалива, мастильних матеріалів, маргарину, мила, косметичних та лікарських засобів. Сам ріпак потрібен для виготовлення кормів для худоби.

Два основні сорти ріпаку озимий та ярий. У першому з них більший вміст масла, але його вважають недостатньо холодостійким і тому складним для вирощування. Другий простіший в культивуванні та краще відповідає українському клімату.

Згідно з даними Державної служби статистики України, у 2019 році озимим ріпаком буде засіяно 1,3 млн га це на 28% більше, ніж в минулому році.

Вирощування ріпаку в Україні орієнтоване на експорт в ЄС. Зараз це найдорожча з олійних культур з високою маржинальністю.

Переваги вирощування ріпаку

Ріпак вважається хорошим сидератом через розвинену кореневу систему, за допомогою якої він дістає до мінеральних речовин, що знаходяться на нижніх шарах ґрунту. Також рослина добре утримує вологу та сприяє насиченню киснем поля.

Ріпак швидко формує зелену масу, тому засіяні ним поля можна використовувати для випасу худоби. Озимий ріпак зеленіє раніше за інші озимі в середині квітня або на початку травня.

Швидкий ріст і пишність рослини захищають поле від вітру та поширення бур’янів, а коренева система  від ерозії та розмиття ґрунту.

Кращий ґрунт для вирощування ріпаку слабокислий чорнозем, але йому підходить будь-який ґрунт з pH 6-7.

Найкращими для чергування з ріпаком є такі культури:

 • багаторічні бобові;
 • рання картопля;
 • однорічні трави.

Недоліки вирощування ріпаку

Ріпаку необхідна велика кількість мінеральних добрив, особливо азоту. Через нестачу останнього рослини хворіють, а в разі внесення недостатньої кількості азотних добрив виснажується запас азоту в ґрунті.

При вирощуванні ріпаку необхідно внести такі мінеральні елементи:

 • кобальт;
 • сірку;
 • магній;
 • бор;
 • мідь;
 • молібден;
 • цинк.

Ріпак нестійкий до різних типів шкідників, на ньому заводяться навіть нематоди, мікроскопічні черв’яки.

У ріпака дрібне насіння, а для ефективного вирощування культури необхідна висока точність висіву. Також через виснаження ґрунту його рекомендують садити не частіше, ніж раз на 4 роки.

Технологія вирощування

Озимий ріпак висаджують в середині серпня, так, щоб до зими у рослин в середньому було по 8 листків, а ярий ранньою весною при температурі ґрунту 5-7 °С.

Рекомендована глибина посівів:

 • суглинки 1-2 см;
 • супісок 2-2,5 см.

Міжряддя 15 см, густота посіву на кв. м 25-50 рослин.

Перед висадкою ріпаку ґрунт обов’язково потрібно обробити задля збереження вологи та запобігання ерозії. Рекомендована обробка мульчування рослинними залишками.

Ріпаку необхідні фосфорно-калійні добрива, а також азот і сірка у співвідношенні 7:1.

Урожай ріпаку можна збирати після того, як стручки на рослинах стали жовто-зеленими.

Світові лідери з виробництва ріпаку КНР і Канада. Його вирощування вигідне через високу маржинальність культури та попиту на ріпак у таких промислових сферах, як кормова, харчова і технічна.