Зерновий бізнес — це не лише вирощування і збір урожаю. Фермеру необхідно подбати ще й про його збереження, захистивши від негативних факторів довкілля. Сушіння зерна чи не найважливіший захід, який дозволить запобігти псуванню злаків.

Елеватор — це складний комплекс обладнання, який здійснює приймання, очищення, зберігання та відвантаження зерна, але особливе значення має наявність в ньому якісної зерносушарки.

Методи сушіння зерна

Коли зернова маса в сухому стані — інтенсивність її дихання дуже низька. Шкідники не можуть вразити ціле сухе зерно, а мікроорганізми припиняють розмноження та поступово вимирають. Якщо злаки попередньо просушити, а в сховищі буде підтримуватись визначена вологість — це дозволить зберегти кількість і якість зерна.

Сушіння зерна може здійснюватись різними методами. Серед них виділяють:
— конвективне сушіння (один з найпоширеніших способів, який передбачає передачу тепла до поверхні зерна за допомогою теплоносія — повітря, воно поглинає вологу, а потім видаляється з сушильної камери);
— сушіння з нагріванням зерен на гарячій поверхні;
— сонячне сушіння;
— сушіння струмом високої частоти;
— вакуумне сушіння (метод, що використовує для сушіння зерна електромагнітні хвилі з частотою близько 2,5 ГГц. Така частота викликає коливання молекул води, що в свою чергу призводить до виділення теплової енергії та закипання. Тиск в зерні підвищується і витісняється навіть та волога, яка ще не випарувалась. Температура кипіння у вакуумі нижча, ніж у звичайних умовах — тому вітаміни, мікро й макроелементи зберігаються);
— сушіння інфрачервоним випромінюванням (зерно на молекулярному рівні опромінюється короткохвильовими променями інфрачервоного діапазону. Це призводить до нагрівання зерна і випаровування з нього вологи. В такому випадку зерно також не втрачає корисних властивостей).

Основні вимоги до зерносушарок

Головне завдання сушарки — забезпечення вологості зерна приблизно 13-14%. Такий показник вважається найкращим для зберігання злаків. Для досягнення необхідної вологості потрібно, щоб сушильний модуль мав відповідні технічні характеристики й відповідав певним критеріям. Він повинен забезпечувати обережне сушіння зерна без ушкодження й перегріву, з мінімальною кількістю переміщень.

Необхідно, щоб процес сушіння відбувався при усталеній температурі незалежно від напряму вітру, наявності опадів та інших кліматичних факторів. Крім цього, потрібно, щоб теплоносій доставлявся до кожної зернини, причому злаки не повинні торкатись нагрівальних елементів, бо від цього вони можуть зіпсуватись.

Ще один важливий момент — модуль має здійснювати автоматичну підтримку вказаної температури. Автоматика також повинна мінімізувати роль помилок персоналу в процесі — сушарка має вимикатись при неприпустимому перевищенні температури зерна або теплоносія.

Є ще ряд важливих показників від яких залежить паливна економність модулю. В першу чергу, це теплоізоляція нагрівальної зони та зовнішня обшивка. Не потрібно забувати й про збір пилу — він може бути вибухонебезпечним.

Види сушильного обладнання

Певний вид зерна для втрати одного відсотка вологості потребує визначеної кількості тепла. Тому основне завдання сушарки — донести теплоносій до зернової маси з мінімальними втратами. Від здатності реалізувати це завдання й залежить ефективність та продуктивність різних видів сушарок.

Для оптимізації експлуатаційних показників в сушарках застосовуються технології рециркуляції зерна і рекуперації тепла. При рециркуляції відбувається попереднє нагрівання зерна, потім контактний вологообмін між сухим циркуляційним і сирим зерном, а вже після цього процесу матеріал потрапляє до сушарки.

Рекуперація — це енергоощадний підхід, який полягає в тому, що тепле повітря, яке пройшло крізь зернову масу використовують повторно. Це підвищує загальну продуктивність сушарки.

Сьогодні найбільшого поширення набули декілька видів обладнання для сушіння: сушарки шахтного типу, модульні сушарки й конвеєрні.

Зерносушарки, що використовуються підприємством «Елеваторна компанія “Кусто Агро”»

«Елеваторна компанія “Кусто Агро”» для сушіння застосовує шахтні енергоощадні зерносушарки STRAHL, які здатні обробити 64 тонни зерна за годину. Саме такий тип обладнання було обрано тому, що воно має високу продуктивність і може працювати безперервно практично цілий рік. Також сушарки мають технічні характеристики, що забезпечують оптимальні умови для якісної термічної обробки зерна.

Ефективне сушіння зернової продукції — одне із найважливіших завдань для будь-якого господарства. До елеваторних компаній виставляються жорсткі вимоги, бо надійна підготовка зерна до зберігання дозволить уникнути втрат врожаю, збути його у визначений час, й отримати хороший прибуток.