Щорічно 31 травня в Казахстані відзначають День пам’яті жертв політичних репресій. Голод та репресії в першій половині XX сторіччя — одна із найтрагічніших сторінок історії Казахстану.

Внаслідок репресій та масового голоду — загинуло близько половини населення Казахстану.

Перший голод в Казахстані забрав близько мільйона людей

Більшовицькі реформи та несприятливі погодні умови, що зумовили зниження врожаю, призвели до першого голоду 1919-1921 років. У ці роки голодувало понад 2,3 млн осіб, а близько мільйона мешканців країни не змогли пережити складний період.

Голодомор 1932-1933 років

 

Масштабна колективізація, податки на харчові продукти та активна боротьба з “куркулями” повинні були призвести до нарощування виробництва агропродукції. Але фактично ці дії стали передумовою голодомору 1932-1933 років. Як наслідок, голод призвів до загибелі 1,5 млн осіб. Загальні втрати становили близько чверті населення.

5,5 млн — загальна кількість постраждалих від політичних репресій

Такі злочинні дії більшовицької, а потім радянської влади не могли не викликати протесту казахів. Щоб знизити опір населення, впровадили період “червоного терору”. Репресії у Казахстані розпочалися ще у 20-х роках XX століття, однак масштабних обертів набрали за часів Сталіна.

Протягом Сталінського періоду загальна кількість жертв репресій склала близько 5,5 млн осіб. Серед них було розстріляно понад 640 тис. осіб. Ще 2,3 млн людей були ув’язнені. Внаслідок катувань у виправно-трудових таборах протягом 1934-1954 рр. загинуло понад мільйон осіб.

Казахстан пережив голод та репресії, зазнавши непоправних втрат. Відбиток цих подій назавжди залишиться у пам’яті народу. І щорічно 31 травня в Казахстані проводяться урочисті заходи в знак поваги і пам’яті жертв політичних репресій.