Про основні проблеми трейдингу та логістики, а також рішення, які компанія приймає для їх вирішення розповіла Олена Бескупська, перший заступник генерального директора “Кусто Трейдинг і Логістика”.

Сьогодні “Кусто Трейдинг і Логістика” займається продажем продукції, яку виробляє власне сама компанія “Кусто Агро”. Упродовж поточного маркетингового року компанія реалізувала на ринку ячмінь, кукурудзу, ріпак, пшеницю, соняшник та сою. Найбільше продано кукурудзи — 65 тис. тон, слідом за нею пшениця — 20 тис. тон. Окрім експорту, “Кусто Агро” також реалізує продаж сільськогосподарської продукції на території України.

Минулий рік для українських аграріїв став рекордним по виробництву зерна. Завдяки цьому Україна увійде до топ-експортерів зерна в світі, якщо на заваді не стане логістична проблема. За попередніми прогнозами майбутній рік може стати не менш продуктивним, а отже і поточні транспортні проблеми стоятимуть перед експортерами на першому місці.

Куди експортують продукцію “Кусто Агро”?

“Кусто Агро” доставляє продукцію своїм покупцям в українські порти Чорноморського регіону. Далі товар доставляється у країни Азії: Індія, Бангладеш, Малайзія, Катан, Ємен, Південна Корея, країни Африки: Марокко, Єгипет та країни Європи: Німеччина, Бельгія, Іспанія, Італія та ін.

Які проблеми виникають з продажем культур?

Основні проблеми агровиробника — ефективність реалізації своєї продукції. Як і інші сільськогосподарські виробники України, “Кусто Агро” недоотримало прогнозовану прибутковість через значне коливання курсу долара.

Наступна проблема — логістика. Оскільки Укрзалізниця є монополістом, тому встановлює свої правила гри на ринку. Через це витрати на логістику аграрної продукції постійно зростають. Щоб це зростання було справедливим та обґрунтованим, необхідно розуміти план роботи Української залізниці хоча б на короткостроковий період (3- 5 років). 

На початку сезону Українська залізниця вносить нову політику цін та умови розподілення та подачі вагонів, відповідно до яких агровиробник не може передбачити можливий прибуток за вирощене ним зерно, оскільки левова частка коштів йде на доставку товару в порт.

У компанії є ще одна проблема — немаршрутні елеватори, тому кількість сировини, яку вивозили в середині і наприкінці осені була низькою; приорітет отримали великі агрокомпанії, які мають маршрутні елеватори і можливість формувати маршрутні відправки з 54 вагонів за добу.

Які рішення впровадили?

Компанія матиме змогу відправляти 54 вагони в порт — це дозволить швидше розвантажувати елеватор, підвищити оборотність власних вагонів та швидше виконувати контракти.

Оскільки земельний банк виріс, кількість продукції збільшилася, тому важливо дотримуватись правильної оборотності, щоб чітко розділяти ризики.

Як працює компанія під час карантину коронавірусу?

Коронавірус збігся зі світовою економічною кризою, яка сьогодні набирає сильних обертів: курс долара є нестабільним, ринки під тиском невизначеності стосовно розповсюдження епідемії та стримування експорту певних товарів, закриття кордонів – все це впливає на вартість сільськогосподарської продукції, однак для “Кусто Агро” поки що критичної ситуації немає, оскільки весь товар законтрактовано, а відвантаження на сьогоднішній день проводиться стабільно.