Шакір Шамільов вже два роки очолює трейдинговий напрямок компанії “Кусто Агро Трейдинг”. Ми взяли невелике інтерв’ю і поговорили про особливості його роботи.

“Кусто Агро Трейдинг” ніколи не відмовляє клієнтові, якщо угода реальна і може принести користь

— Що входить у ваші обов’язки?

— Ми займаємося продажами, зокрема експортом зернових. Але ми не обмежені виключно елеваторами компанії “Кусто Агро”. Компанія може співпрацювати й з іншими постачальниками. Ми не тільки власне зерно реалізуємо, але також реалізуємо й сторонні обсяги.

— Ви співпрацюєте з іншими трейдерами?

— Ми співпрацюємо як з українськими, так і з мультинаціональними трейдерами: “Луї Дрейфус”, “Кернел”, “Кардіф”, “Спайк», “Агрітера”, МХП та іншими. Якщо говорити про міжнародні компанії, то “Кусто Агро Трейдинг” працює на Близькому Сході — це ОАЕ, Саудівська Аравія, Кувейт, Бахрейн, Катар, розробляємо напрямки по Іраку, Лівану і Йорданії. Іншим нашим напрямком є ​​ринок Південно-Східної Азії: Індія, Пакистан, Бангладеш, Непал, Тайвань, Малайзія, В’єтнам, Індонезія. Це ті країни, куди були реальні відвантаження.

Країни, в які поставляється продукція

— А зі сторонніми організаціями ви працюєте?

— Є різні типи угод. Іноді до нас звертаються брокери або посередники, які мають контракт, наприклад, на 5 тис. тонн якоїсь продукції за вставленою ціною. Нам пропонують умови, ми рахуємо. Якщо нам це вигідно — погоджуємося. Так всі працюють. Це стандартна світова практика.

— Деякі компанії надають послуги супроводу вантажів за певну комісію. Або допомагають з експортом невеликим підприємствам, які не можуть сформувати партію. Вам такий напрямок цікавий?

— Я чув про подібні угоди, але ми працюємо трохи по-іншому. Те, що малі підприємства не можуть самостійно експортувати — ми просто купуємо і самі поставляємо на зовнішні ринки.

— Брокерські послуги “Кусто Агро Трейдинг” надає?

— У нас немає подібної послуги, але “Кусто Агро Трейдинг” ніколи не відмовляє клієнтові, коли угода реальна і може принести користь. Якщо є можливість заробити як брокеру, чому б і ні?

До кожної угоди з трейдингу ми підходимо індивідуально

В “Кусто Агро” налагоджена дорожня інфраструктура? Чи є залізничні під’їзди до елеваторів?

— Так, всі наші елеватори мають залізничні під’їзди, ми відвантажуємо зерно в вагони, а на елеваторному комплексі в Жмеринці вже кілька років працює стафіровочне обладнання. Сьогодні ми можемо самостійно стафірувати до 12 контейнерів на добу, з врахування незайнятості елеваторного комплексу відвантаженням зернових у вагони. Контейнери наповнюємо наступним чином: на залізничній платформі встановлюється два контейнери по 20 “кубів”, завантажуються під наглядом сюрвеєрів, фумігується, пломбуються, замитнюється і відправляється в порт. А потім завантажуються на корабель і відправляються до покупця.

— Ви працюєте безпосередньо з іноземними трейдерами?

— Ми працюємо по-різному: і через надійних брокерів, і на пряму.

— З ким легше співпрацювати: з українськими компаніями чи з іноземними?

— В цих питаннях не можна узагальнювати, є багато факторів, які впливають на роботу. До кожної угоди ми підходимо індивідуально, розглядаємо її окремо.

В “Кусто Агро” немає пріоритету в трейдингу ні для однієї культури, але якщо з якоїсь позиції належить вигідна угода – поїхали!

— Якими культурами ви займаєтеся?

— Пшениця, кукурудза, соя, рапс, ячмінь, соняшник, ряд нішових культур: горох, льон, коріандр.

— Нішові культури самі вирощуєте, чи купуєте?

— І самі вирощуємо, і закуповуємо. Наприклад, коріандр закуповуємо.

— А яка культура у вас переважає?

— Від сезону залежить і, звичайно ж, від ринкових цін на момент укладання угоди.

— Ви один займається трейдингом або в “Кусто Агро” є ще трейдери?

— Безпосередньо торгівлею займаюся тільки я.

— І який річний оборот у “Кусто Агро Трейдинг”?

— Наша компанія — невелика. Поки ми тільки почали свою роботу на ринку трейдерів. “Кусто Агро Трейдинг” з часом планує вийти на оборот 100 тис. тонн зерна. Мається на увазі і свій урожай, і продукція від постачальників.

Крім нових напрямків, “Кусто Агро Трейдинг” буде розширювати вже освоєні ринки Південно-Східної Азії та Близького Сходу

— У 2017 році, які культури найбільш перспективні для трейдингу?

— Ми не зосереджуємося на конкретній культурі. На початку року була ідея  зробити ставку на горох. Але піднявся фрахт контейнерів, до того ж сьогодні існують певні обмеження в країнах імпортерах. В “Кусто Агро” немає пріоритету в трейдингу, але якщо по якийсь культурі передбачається вигідна угода — поїхали!

— Продуктами перероблення не займаєтеся?

— Ми ведемо переговори в цьому напрямку як з постачальниками, так і зі споживачами, але поки що угоди не укладені.

— З якою саме продукцією збираєтеся працювати?

— У нас в планах є багато напрямків, але в даний момент будемо пробувати працювати по борошну та висівках.

— Чи є складнощі для роботи  трейдерів в Україні?

— Складнощі завжди були, є і будуть. Складнощі з вагонами, складнощі з дорогою логістикою: доставити товар в індійський або індонезійські порт недешево, так само як і в порти Одеси або Іллічівська.

— Особливість трейдингу полягає в тому, що ви іноді навіть не бачите товару, а торгівля відбувається “на папері”. Та ж торгівля ф’ючерсами?

— Все залежить від угоди. Часто буває і торгівля, як ви сказали, “на папері”.

— Але більше торгуєте “живим” товаром?

— Так.

— Які плани на майбутнє в компанії “Кусто Агро Трейдинг”?

— Політичні події останніх років відкрили доступ українських виробників до Туреччини. Зараз проблеми з експортом пшениці з Росії до Туреччини, хотілося б використовувати цю ситуацію. Також для нас цікаві Іран, Північна Африка, Танзанія, Ангола, можливо Нігерія. Крім нових напрямків, будемо розширювати вже освоєні ринки Південно-Східної Азії та Близького Сходу.