Закон про основні засади та вимоги до виробництва, обороту і маркування органічної продукції, прийнятий парламентом 10 липня, почав діяти з 2 серпня. Розглядаємо особливості акту.

 

В Законі вказано, що органічну продукцію можуть виробляти лише ті підприємства чи фізичні особи, які отримали сертифікат відповідності та включені до Реєстру виробників органічної продукції (сировини).

Компанія “Кусто Агро” займається органічним землеробством і отримала відповідний сертифікат.

Закон регламентує методи виробництва органічних продуктів

Зокрема, повинно бути виключене використання ГМО, похідних ГМО і продуктів, вироблених з ГМО. Це стосується як харчових продуктів та кормів, так і препаратів захисту рослин та покращення ґрунту, добрив і насіння.

Виключається використання хімічно синтезованих речовин, гормонів, антибіотиків, стимуляторів росту. Живлення рослин відбувається в основному через екосистему  ґрунту.

Гідропонне виробництво — не вважається органічним. Також в разі застосування  технологій, що забруднюють довкілля — продукція не буде сертифікована. Виробникам необхідно мінімізувати негативний вплив на навколишнє природне середовище, враховувати місцевий та регіональний екологічний стан територій під час вибору продукції для виробництва.

Основною метою діяльності підприємства повинне бути збереження та відтворення ґрунтів, а також мінімізація використання невідновлюваних ресурсів

Встановлено правила виробництва органічної продукції (сировини) рослинного походження

Якщо господарство вирішило зайнятися виробництвом органічної продукції, то воно повинне дотримуватись ряду правил. Ми наводимо лише основні, детально дивіться безпосередньо в Законі.

Допускається лише використання методів, що оптимізують біологічну активність ґрунтів та забезпечують збалансоване постачання поживних речовин рослинам.

Виробник зобов’язаний запобігати виникненню у ґрунті ерозійних чи інших деградаційних процесів.

Стійкість рослин підтримується профілактичними заходами шляхом вибору відповідних видів та сортів, стійких до шкідників і хвороб. Допускаються механічні, фізичні та біологічні методи захисту.

Біологічний контроль шкідників та хвороб здійснюється шляхом збільшення популяції корисних комах, мікроорганізмів та природних паразитів.  

Як добрива можуть використовуватись лише матеріали мікробіологічного, рослинного чи тваринного походження, які розщеплюються біологічно. Мінеральні азотні добрива вносити забороняється.

Посадковий матеріал повинен бути сертифікованим.

Окрім цього, обов’язково буде проводитись оцінки придатності для органічної продукції земель та самого виробництва.

Виробнику можуть відмовити у видачі сертифікату відповідності

Якщо за результатами перевірки виробництва, буде встановлено, що воно не відповідає вимогам Закону та правилам — у сертифікації буде відмовлено. Відмова буде і у випадку, якщо виявлено недостовірні відомості у документах, поданих на підтвердження відповідності.

У разі відмови у видачі сертифіката через невідповідність — особа може перейти на перехідний період у порядку, передбаченому цим Законом.

Ті особи, в яких були недостовірні відомості можуть повторно звернутися із відповідною заявою після усунення причини відмови.

Несертифіковану продукцію забороняється маркувати написами “органічний”, “екологічний” та словами з префіксом “біо”

Для маркування сертифікованої продукції використовується державний логотип для позначення органічних продуктів. Дозволяється також використання недержавних (приватних) логотипів, запроваджених безпосередньо суб’єктами господарювання.

Державний логотип складається з напису “органічний продукт” та відповідного графічного зображення. Не допускається використання напису “органічний продукт” у власних назвах продуктів та торговельних марках при рекламуванні, а також у випадку маркування продукції, яка перебуває на стадії перехідного періоду до органічного виробництва.

Забороняється при маркуванні продукції, яка не відповідає вимогам Закону, використовувати позначення з написами “органічний”, “біодинамічний”, “біологічний”, “екологічний”, словами з префіксом “біо”.

Головна мета органічного виробництва компанії “Кусто Агро” не отримання прибутку, а збереження і примноження родючості ґрунту. Тому наше виробництво відповідає вимогам законодавства