“Кусто Агро” займається вирощування органічного льону. Які особливості цієї культури і в яких галузях вона застосовується? Розповідаємо в нашому матеріалі. 

Де використовується льон?

Основні товари, які виробляють з органічного льону масло та волокно. Перше використовують у косметиці, а друге у виготовленні тканин. Льон широко застосовується в таких галузях промисловості:

  • продуктовій;
  • текстильній;
  • фармацевтичній;
  • будівельній;
  • косметичній.

Експорт льону у 2017/18 знизився на 60% у порівнянні з минулим роком, а поставки за вересень серпень склали 23,3 тис. тонн олійного льону.

Основні експортери олійного льону:

  • В’єтнам 37%;
  • ЄС 33%;
  • Бангладеш 7%.

Заступник міністра аграрної політики та продовольства Ольга Трофімцева вважає, що рентабельність олійного льону оцінюється між 43% та 95%. Це залежить від технології та врожайності.

Органіка в Україні

Україна займає 20-те місце у світі за площами, залученими під органічне землеробство, їхня загальна кількість досягла 381,2 тис. га.

Всього в Україні функціонує 294 органічних підприємства. Вирощування органіки в Україні орієнтоване на іноземні ринки близько 98% органічної продукції йде на експорт.

У 2017 році частка експорту льону серед олійних культур склала 7,1%. Також льон знаходився на 7-му місці в рейтингу попиту імпортерів на кормову органіку, який оцінювався приблизно в 10 млн т., що склало 7% від загального числа.

Головний конкурент України на ринку органічного льону Казахстан, а також РФ, Білорусь, Чехія, Туреччина, Болгарія.

Згідно з даними “Органік стандарт“, експорт олійних культур з Казахстану у 2015-17 рр. сумарно склав понад 20 тис. тонн, з них частка органічного льону 2-3%.

Вирощування органічного льону

Що стосується технології вирощування органічного льону, то землю потрібно обов’язково сертифікувати. В Україні це мають право робити тільки міжнародні організації, наприклад, “Органік стандарт”.

Також культуру не можна піддавати хімічній обробці, тому зі шкідниками борються або за допомогою механічної обробки, або використовуючи біологічні засоби захисту.

Насіння обробляють спеціальною сумішшю мікроорганізмів для кращого засвоєння азоту, калію та фосфору. З бур’янами борються, строго контролюючи технологію посіву, особливо глибину і ширину, а також багаторазовою обробкою ґрунту.

Стандартно для боротьби зі шкідниками використовується трихограма — комаха, що харчується їхніми яйцями, яку вносять до 3-х разів за один період вегетації. У разі застосування технології чергування культур найкраще підходять бобові, особливо соя.

Органічний льон — досить перспективна ніша для зростання як на внутрішньому ринку, так і на зовнішньому. Його використовують для виробництва екологічного одягу, в їжу для зниження рівня холестерину та профілактики серцево-судинних захворювань, а лляне масло як інгредієнт багатьох косметичних засобів.